לראות מעבר למפל: ניתוח בסיסי של תרשימי מפל (Waterfall charts) בשביל להבין את מהירות האתר

אחד הכלים הנפוצים ביותר להצגת ביצועי אתרים הוא תרשים המפל (Waterfall Chart). ה-Waterfall Chart הינו תרשים שמאפשר להציג בצורה ויזואלית את רצף כל הפעולות בין הגולש לאתר האינטרנט על מנת שהגולש יוכל לצפות בדף שבחר. בגלל בהירותו, אוהבים אנשי הטכנולוגיה (מודה ומתוודה – גם אני) לעשות בו שימוש גם בעת שיחות עם מנהלים. על מנת שגם המנהלים יבינו את הציורים האומנותיים המוצגים להם, החלטתי לתת את הכלים הבסיסיים הנדרשים לניתוח והסקת מסקנות.

ה-Waterfall Chart מיוצר על ידי כל כלי בדיקת האתרים כגון Fiddler, HttpWatch, DynaTrace Ajax Edition ואתרים חינמיים ובראשם WebPageTest. הדוגמאות שאציג לקוחות מתוך WebPageTest אבל העקרונות זהים לכל כלי המייצר Waterfall Chart. תהיתי אם לבחור באתר ישראלי לשם ההדגמה, אבל החלטתי שבשלב זה, למען שוויון ההזדמנויות אבחר באתר בינלאומי ובחרתי באתר של CNN. אם תרצו, תוכלו לכתוב לי ולבקש את ניתוח ה-Waterfall Chart של אחד הדפים באתר שלכם.

 

page speed waterfall chart exmaple

רושם ראשוני כן קובע !!

אם תביטו על התרשים, תראו שורות רבות המכילות כל אחת עמודה במספר צבעים. כל שורה מייצגת פעולה שביצע הדפדפן בשביל להביא רכיב אחד מתוך כלל הרכיבים בדף. ריבוי פעולות משמעותו כמעט תמיד זמן ארוך יותר להצגת הדף המלא. תלוי את מי שואלים, ההמלצה היא לא לבצע יותר מ-44 עד 70 בקשות לדף.

ככל שהעמודות עצמן בכל שורה ארוכות יותר, כך ארוך יותר משך הזמן שנדרש לבצע את אותה פעולה. בנ