חברות קידום אתרים – מי מקדים את מי ?

בדיקת מהירות אתריםלפני כשנתיים הכריזה גוגל באופן רשמי כי הוסיפה את מהירות טעינת האתרים לרשימת הקריטריונים המשפיעים על דירוגם במנועי החיפוש. שנתיים אחרי, החלטנו לתת למנהלי האתרים ואנשי השיווק כלי על מנת להבין כיצד מבצעת גוגל את המדידות שלה ב-Web Master Tools ובאמצעות Google analytics.  השבוע החלטנו לבדוק כיצד מתמודדות חברות קידום האתרים, אשר אמורות לדקלם בין היתר את הדרישה למהירות אתרים ללקוחותיהם, עם פקטור זה באתרים השיווקים שלהן. לשם הגילוי הנאות נציין כי קיבלנו החלטה זו לאחר שסיימנו פרויקט מוצלח עבור חברת SEOne, המתמחה בתחום קידום אתרים, אשר נקטה יוזמה ופנתה אלינו הן לבדיקת האתר שלה והן ליישום ההמלצות הטכניות שניתנו להם.

את ההשוואה למתחרים ביצענו רק בסיום המשימה שקיבלנו על עצמנו.

נקודת הפתיחה לפרויקט

את הפרויקט התחלנו לאחר ביצוע בדיקות חוזרות ונשנות לאתר, הן באמצעות Internet Explorer והן  באמצעות Chrome במהירויות גלישה שונות.  בסיום הבדיקות מצאנו אתר, אשר למרות ציון PageSpeed גבוה של 94 (מתוך 100), זמני הטעינה הממוצעים שלו עומדים על למעלה מ-7 שניות . בנוסף, משתמש הגולש לאתר נאלץ לחכות למעלה מ-2 שניות עד שתכני הדף מתחילים להיות מוצגים לו.

מאידך, נקודות האור באתר היו שהוא אינו עמוס בתכנים ומשקל כל דף  עומד על כ-670 ק"ב. עמוסים באופטימיות לאור ממצאים אלה ניגשנו לעבודה.

שלב א' – איחוד קריאות ושיפור זמן תגובת שרת

לאור העובדה שריבוי בקשות לשרת הינו הגורם המשמעותי ביותר בזמני טעינת דפים, התחלנו לבדוק אלו בקשות ניתן לאחד. בדקנו את הקריאות הבודדות לקבצי JS, את מיקומן בעץ הקריאות  והאם ניתן לאחדם באופן שלא יפגע בפונקציונליות של האתר. באופן דומה בדקנו גם את הגדרות ה