כיצד Google מודדת את מהירות האתר שלכם ?

Application Performance ManagementGoogle הינה ללא ספק אחת החברות הפעילות ביותר לשיפור מהירות אתרי אתרים ומשקיעה בכך מליוני דולרים אם לא יותר. על מנת לאפשר לבעלי האתרים למדוד את מהירות אתריהם מספקת Google שתי דרכים לצפות במה שנקרא Real User Monitoring – זמני התגובה האמיתיים של גולשים באתר. הדרך הראשונה הינה באמצעות Site Performance ב-Google Master Tools, ואילו השנייה היא באמצעות Site Speed ב-Google analytics. למרות ששני הכלים נועדו לאותה מטרה, אנו שומעים פעמים רבות כי הנתונים אינם זהים בין שתי המערכות. בשורות הבאות ננסה לתאר לכם את ההבדלים בין שני הפתרונות כמו שאנחנו מבינים אותם מלימוד הנושא באתרים רבים בעולם.

מה נמדד ?

שני הפתרונות מודדים בעקרון את אותו נתון – הזמן שעובר מביצוע הבקשה עצמה ועד לשלב ה-Document Complete, השלב שבו מופעלת פונקציית ה-onLoad.

איך מתבצעת המדידה ?

WMT מסתמך אך ורק על איסוף נתונים באמצעות ה-Google Tool Bar למדידת זמני הגלישה באתר. גם בקרב המשתמשים שהתקינו את הרכיב, רק אלו שאפשרו את יכולת ה-PageRank ידווחו על מהירות הגלישה באתר שלך. ישנן שמועות כאילו בדפדפני כרום ישנן יכולות מקבילות מובנות אולם אין לכך כל פרסום ברשת.

לעומתו, GA מבצע את המדידות באמצעות ה-Navigation Timing API, סטנדרט שהולך ומתהווה אשר מגדיר ממשק סטנדרטי שיאפשר לתשאל את הדפדפן באמצעות קוד (למשל JavaScript)  לגבי מהירות טעינת הדפים ומי שיבצע את המדידות השונות יהיו הדפדפנים השונים. לאור העובדה שסטנדרט זה נתמך רק בדפדפנים החדשים (IE9, כרום ופיירפוקס), איסוף הנתונים מדפדפנים ישנים מתבצע באמצעות Google Toolbar (נכון רק לגבי IE6-8 ולא לגבי Firefox 2-4).

כמה ואלו גולשים נמדדים ?