אתרי הורות – מי מהיר, מי איטי ולמי יש חברים ?

בדיקת מהירות אתריםהשבוע פרסם אתר Mako את רשימת חמשת אתרי ההורות הטובים בארץ לשנת 2011. מהיותנו הורים בעצמנו, אנו מכירים את לוח הזמנים העמוס של כל הורה ולכן החלטנו לבדוק האם אתרי ההורות חושבים גם על לוח הזמנים שלנו תוך כדי העשרתנו בתכנים חשובים.

לשמחתנו מצאנו כי ארבעה מתוך חמישה מהאתרים אכן עשו זאת. אתר פעוטות היה היחידי שבחר לתת לנו לחכות במשך קרוב ל-15 שניות בכל פעם עד לטעינת דף הבית.

לפני שנגשנו לבצע את מדידת הזמנים עצמה, החלטנו לבדוק מי מהאתרים מקבל את הציון הגבוה ביותר מגוגל על ארכיטקטורה נכונה מוכוונת מהירות. אתר הלול השאיר הרחק מאחור את ארבעת מתחריו עם ציון 87 מתוך 100. אתר טוטי הזדנב בתחתית הרשימה עם ציון 55.

עכשיו, כאשר יש לנו ניחוש פרוע לגבי סדר הזמנים הצפוי (אולי) התחלנו בבדיקה.

את המדידה ביצענו מספר פעמים באמצעות אתר WebPageTest על דפדפן Internet Explorer 8 שמותקן על מחשב נייד סטנדרטי ברשת ביתית ממוצעת בישראל. התוצאות שהתקבלו היו מפתיעות. דווקא אתר טוטי היה המהיר ביותר מבין חמשת האתרים ונטען תוך פרק זמן של 3 שניות. הצגת דף הבית במלואו ארכה עוד 100 מילישניות נוספות ובסה"כ דף הבית נטען תוך פרק זמן של 3.1 שניות.

אתר הלול, אשר קיבל את הציון הגבוה ביותר מגוגל, היה מוכן לפעילות משתמשים תוך 3.07 שניות, אולם זאת בטרם סיים להביא את כל תכניו באותו יום שכללו סרטוני פלאש ורכיבי חיבור לרשת הפייסבוק. העמוד הוצג במלואו תוך פרק זמן של 7.4 שניות. עובדה זו עוררה את סקרנותנו והחלטנו לבדוק מהיכן נובעים ההבדלים המשמעותיים. מצאנו כי דף הבית של האתר פונה שלוש פעמים לפייסבוק על מנת להציג בצורות שונות את אלו שאוהבים את האתר. אבל כמו שאמרו חכמים לפנינו, לפעמים האהבה חונקת. הבאת הרכיבים מפייסבוק ובעיקר קטעי קוד שפייסבוק חייבת לשלוח לאתר בשביל שנוכל כולנו לאהוב אותו מעכבים בצורה משמעותית את ציור הדף. ייתכן וכדאי למנהלי האתר לשקול לצמצם את כמות רכיבי הפייסבוק בדף הבית על מנת להאיץ עוד יותר את זמן טעינת הדפים.

בנוסף, כ-15 קריאות להבאת רכיבי פלאש, רובם מאתר SlideShare, יצרו גם הם מעין צוואר בקבוק לדף. האם ניתן לעשות זאת אחרת ? התשובה היא כן. האם צריך לשים רכיבים אלה בדף הבית ? זו כבר החלטה של מנהלי האתר ואנו מניחים שקיימת הצדקה לכך. על מנהלי אתרים לקחת בחשבון כי במהירות החיבור לאינטרנט הממוצעת היום בישראל (כ-3  מגה על פי סקר אחרון) הורדת רכיבים גדולים יאטו משמעותית את זמן הטעינה, בטח ובטח אם אינם ממוקמים בישראל.

אז מדוע קיבל "הלול" ציון כה גבוה ? הנה שלוש סיבות:

  1. בגלל שימוש נכון בזכרון של הדפדפן בבית כל גולש וגולש לאתר
  2. בגלל מספר מועט של קבצי פקודות המגיעות מהאתר עצמו (כל הקריאות לקבצים של פייסבוק מגיעים מ"דפי משנה – IFRAMES בדף)
  3. בגלל סדר נכון של רכיבי קוד בדף

לסיכום, אתר הלול נבנה בצורה הטובה ביותר וחושב על זמננו היקר כהורים יותר מכל האחרים. למרות זאת, הרצון שלו להיות נאהב ונחשק ועצם העובדה שרבים מאיתנו אוהבים אותו, מכבידים עליו ובכך הוא משלם את התשלום שאתריו המתחרים אינם משלמים כלל (כיון שאין אצלם את החיבור לרשת הפייסבוק בדף הבית לפחות). ריבוי החברים מקנה לאתר טוטי את הבכורה במהירות טעינת הדף.

על מנת שתוכלו גם אתם לראות כיצד חווינו אנו את הגלישה בכל האתרים, יצרנו עבורכם סרטון המראה את הזמן הנדרש עד שיכולנו לבצע פעולה באתר. אם אינכם יכולים לצפות בסרטון בדף זה, הורידו את הסרטון אליכם. לחלופין אתם יכולים לצפות בסרטון המתאר את הזמן הנדרש לטעינה מלאה של הדף בכתובת זו.

נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה. פשוט כתבו לנו על הקיר.

 

 

 

הערות סגורות.